Magyar Katolikus Lexikon > D > Dura Europosz

Dura Europosz: romváros a mai Szíriában, az Eufrátesz folyó melletti sivatagban. - 1922-39: tárták föl. Mint katonai telepet Kr. e. 300 k. alapították a szeleukida uralkodók. A gör. jellegű várost Kr. u. 165: a róm-ak elfoglalták mint a birod-uk határvonalát őrző várost. 256 u. a perzsák földúlták; ekkor lakatlanná vált. Az ásatások egy ker. gyülekezeti ház (domus ecclesiae) maradványaira bukkantak 245 tájáról, Decius és Valerianus cs. nagy keresztényüldözései idejéből. Az emeletes, udvart körülvevő háztömb istentiszt. helyiségei a földszinten voltak: egy hosszabb, dísztelen falú terem az euch. összejövetelek céljára és egy keresztelő helyiség. Ennek rövid falánál, egy mélyedésben állt az oszlopos keresztelőkád, mögötte a Jó Pásztor falra festett képe. A jobb falon 2 további festmény: a kenetvivő assz-ok egyetlen ránk maradt óker. ábrázolása és az ágyát vivő meggyógyult béna, majd egy hajócska és a vízen járó Jézus és Péter (szintén páratlan ábrázolás). - A város zsinagógája is előkerült, bibliai tárgyú falfestményekkel, amelyek a damaszkuszi múz-ban láthatók. A ker. gyülekezeti ház mását megépítette az ásatásokban részt vett Yale egy. New Haven-i (Connecticut áll.) műgyűjt-ében. M.M.